Now Reading
Oscars 2015: Complete Nominees And Winners List

Oscars 2015: Complete Nominees And Winners List

Image Credit: Jason Merritt/Getty Images North America
Image Credit: Jason Merritt/Getty Images North America

The 87th Academy awards that took place yesterday Feb. 22, 2015 at the Dolby Theatre in Los Angeles had all the biggest names in the entertainment industry in attendance. From Lady Gaga’s daring red gloves to John Legend and Common’s tear inducing performance of “Glory” from the movie Selma, this year’s show was simply amazing!

Don’t fret too much if you missed it, below is the full list of all the nominees and winners of the night:

Best Picture

Winner- Birdman

Nominees
“American Sniper”
“Birdman”
“Boyhood”
“The Grand Budapest Hotel”

“The Imitation Game”
“Selma”
“The Theory of Everything”
“Whiplash”

Best Director

Winner- Alejandro González Iñárritu, “Birdman”

Nominees

Wes Anderson, “The Grand Budapest Hotel”
Alejandro González Iñárritu, “Birdman”
Richard Linklater, “Boyhood”
Bennett Miller, “Foxcatcher”
Morten Tyldum, “The Imitation Game”

Best Actress

Winner- Julianne Moore, “Still Alice”

Nominees

Marion Cotillard, “Two Days, One Night”

Felicity Jones, “The Theory of Everything”
Julianne Moore, “Still Alice”
Rosamund Pike, “Gone Girl”
Reese Witherspoon, “Wild”

Advertisement

Best Actor

Winner- Eddie Redmayne, “The Theory of Everything”

Nominees

Steve Carell, “Foxcatcher”
Bradley Cooper, “American Sniper”
Benedict Cumberbatch, “The Imitation Game”
Michael Keaton, “Birdman”
Eddie Redmayne, “The Theory of Everything”

Best Supporting Actress

Winner- Patricia Arquette, “Boyhood”

Nominees

Patricia Arquette, “Boyhood”
Laura Dern, “Wild”
Keira Knightley, “The Imitation Game”
Emma Stone, “Birdman”
Meryl Streep, “Into the Woods”

Best Supporting Actor

Winner- J.K. Simmons, “Whiplash”

Nominees

Robert Duvall, “The Judge”

Ethan Hawke, “Boyhood”
Edward Norton, “Birdman”
Mark Ruffalo, “Foxcatcher”
J.K. Simmons, “Whiplash”

Best Adapted Screenplay

Winner- Graham Moore, “The Imitation Game”

Nominees

Paul Thomas Anderson, “Inherent Vice”
Damien Chazelle, “Whiplash”
Jason Hall, “American Sniper”
Anthony McCarten, “The Theory of Everything”
Graham Moore, “The Imitation Game”

Best Original Screenplay

Winner- Alejandro González Iñárritu, Nicolás Giacobone, Alexander Dinelaris and Armando Bo, “Birdman”

Nominees

Wes Anderson and Hugo Guinness, “The Grand Budapest Hotel”
Dan Futterman and E. Max Frye, “Foxcatcher”
Dan Gilroy, “Nightcrawler”
Alejandro González Iñárritu, Nicolás Giacobone, Alexander Dinelaris and Armando Bo, “Birdman”
Richard Linklater, “Boyhood”

Best Foreign Language Film

Winner- “Ida” (*WINNER)

Nominees

“Leviathan”
“Ida”
“Tangerines”
“Timbuktu”
“Wild Tales”

Best Documentary Feature

Winner- “CITIZENFOUR”

Nominees

“CITIZENFOUR”
“Finding Vivian Maier”
“Last Days in Vietnam”
“The Salt in the Earth”
“Virunga”

Best Animated Feature

Winner- “Big Hero 6”

Nominees

“Big Hero 6”
“The Boxtrolls”
“How to Train Your Dragon 2”
“Song of the Sea”
“The Tale of The Princess Kaguya”

Film Editing

Winner- “Whiplash”

Nominees

“American Sniper”
“Boyhood”
“The Grand Budapest Hotel”
“The Imitation Game”
“Whiplash”

Best Song

Winner- “Glory” from “Selma”

Nominees

“Everything Is Awesome” from “The Lego Movie”
“Glory” from “Selma”
“Grateful” from “Beyond the Lights”
“I’m Not Gonna Miss You” from “Glen Campbell…I’ll Be Me”
“Lost Stars” from “Begin Again”

Best Original Score

Winner- Alexandre Desplat, “The Grand Budapest Hotel”

Nominees

Alexandre Desplat, “The Grand Budapest Hotel”
Alexandre Desplat, “The Imitation Game”
Johann Johannsson, “The Theory of Everything”
Gary Yershon, “Mr. Turner”
Hans Zimmer, “Interstellar”

Best Cinematography

Winner- Emmanuel Lubezki, “Birdman”

Nominees

Roger Deakins, “Unbroken”
Emmanuel Lubezki, “Birdman”
Dick Pope, “Mr. Turner”
Robert Yeoman, “The Grand Budapest Hotel”
Lukasz Zal and Ryszard Lenczewski, “Ida”

Best Costume Design

Winner- “The Grand Budapest Hotel”

Nominees

See Also

“The Grand Budapest Hotel”
“Inherent Vice”
“Into the Woods”
“Maleficent”
“Mr. Turner”

Best Makeup and Hairstyling

Winner- “The Grand Budapest Hotel”

Nominees

“Foxcatcher”
“The Grand Budapest Hotel”
“Guardians of the Galaxy”

Best Production Design

Winner- “The Grand Budapest Hotel”

Nominees

“The Grand Budapest Hotel”
“The Imitation Game”
“Interstellar”
“Into the Woods”
“Mr. Turner”

Best Sound Editing

Winner- “American Sniper”

Nominees

“American Sniper”
“Birdman”
“The Hobbit: The Battle of the Five Armies”
“Interstellar”
“Unbroken”

Best Sound Mixing

Winner- “Whiplash”

Nominees

“American Sniper”
“Birdman”
“Interstellar”
“Unbroken”
“Whiplash”

Best Visual Effects

Winner- “Interstellar”

Nominees

Captain America:
“Dawn of the Planet of the Apes”
“Guardians of the Galaxy”
“Interstellar”
“X-Men: Days of Future Past”

Best Short Film, Live Action

Winner- “The Phone Call”

Nominees

“Aya”
“Boogaloo and Graham”
“Butter Lamp”
“Parvaneh”
“The Phone Call”

Best Short Film, Animated

Winner- “Feast”

Nominees

“The Bigger Picture”
“The Dam Keeper”
“Feast”
“Me and My Moulton”
“A Single Life”

Best Documentary, Short Subject

Winner- “Crisis Hotline: Veterans Press 1”

Nominees

“Crisis Hotline: Veterans Press 1”
“Joanna”
“Our Curse”
“The Reaper”
“White Earth”

© 2020 TW Magazine. All Rights Reserved.
Made By Acumen Digital